Uczestnikom Konferencji proponujemy trzy kierunki wycieczek popołudniowych każdego dnia oraz dwa spacery z przewodnikiem po centrum Bydgoszczy.

Jak się zapisać na wycieczki?

1. Należy zalogować się do panelu uczestnika: https://wcc2024bydgoszcz.pl/new-login.qbpage 
2. Wybrać zakładkę „zakupy”
3. W ofercie dodatkowej wybrać odpowiednie wycieczki.
Prosimy o rozważny wybór, gdyż nie będzie już możliwości zmian.

Wycieczka 1 - Kanał Bydgoski | 250. rocznica budowy

- rejs statkiem z centrum miasta na Kanał Bydgoski 
- zwiedzanie jednej z pokonywanych śluz
- spacer nad Starym Kanałem Bydgoskim
- wizyta w Muzeum Kanału Bydgoskiego
Kanał Bydgoski to najstarszy kanał śródlądowy w Polsce, który jest nadal żeglowny. W trakcie wycieczki uczestnicy popłyną w rejs statekiem Słonecznik po Kanale Bydgoskim pokonując trzykrotnie śluzy w tym te najgłębsze na całym Kanale. Goście przespacerują się wyjątkowymi plantami – parkiem miejskim nad Starym Kanałem Bydgoskim aż do Muzeum Kanału. Kustosz Kanału Bydgoskiego wraz z przewodnikami będzie snuł opowieść o potędze żeglugi śródlądowej. Po rejsie i zwiedzaniu na gości będzie czekała kolacja w formie grilla. 

Ramowy program:
16:00 – spotkanie z przewodnikiem, zaokrętowanie na statek Słonecznik – ekologiczny statek napędzany energią słoneczną, rejs przez zabytkową Śluzę Miejską Brdą i Kanałem Bydgoskim do Śluzy Czyżkówko na Nowym Kanale Bydgoskim, jednej z najgłębszych budowli hydrotechnicznych – śluz na Kanale Bydgoskim wybudowanej w 1915 roku.
17:30 – przypłynięcie i spacer plantami nad Starym Kanałem Bydgoskim do Muzeum Kanału Bydgoskiego, zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem muzealnym. 
Muzeum Kanału Bydgoskiego mieści się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.
19:30 – kolacja w formie grilla (swojskie wyroby mięsne tj. kiełbasa, kaszanka, karkówka, szaszłyki warzywne, ser wędzony, pieczywo, kiszonki, napój bezalkoholowy, sosy typu ketchup i musztarda, wersja wegetariańska i dla osób z nietolerancjami będą ustalane indywidualnie)
21:00 – powrót autokarem do punktu zbiórki

Wycieczka 2 - Brdyujście

Spacer wokół ujścia rzeki Brda do Wisły (ok. 10 km od centrum miasta) to okazja do zwiedzenia tamtejszych obiektów hydrotechnicznych: śluzy Brdyujście oraz Czersko Polskie, domek śluzowego, a także jaz walcowy. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia elektrowni na jazie walcowym.
Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę wypłynąć w rejs po Wiśle i Brdzie. Przepłyniemy przez śluzę, która łączy Brdę i Wisłę oraz zejdziemy na ląd przy zabudowaniach hydrotechnicznych takich jak zabytkowy jaz walcowy oraz śluza Brdyujście. Podczas rejsu uczestnicy przemierzą Brdę aż do centrum miasta, na Wyspę Młyńska. Podczas rejsu na gości czekać będzie degustacja przekąsek rybnych oraz napoje.

Ramowy program:
16:00 – spotkanie z przewodnikiem, przejazd autokarem na przystań do Starego Fordonu. Przystań jest nominowana do nagrody na Modernizację roku. Całe nabrzeże zostało zmodernizowane i przygotowane do przyjmowania jednostek pływających. Nabrzeże pełni również funkcje rekreacyjne. 
16:30 – zaokrętowanie na statek i rejs Wisłą do Śluzy Brdyujście. Do dyspozycji gości będą drewniane, zadaszone łodzie wiślane. Na łodziach na gości będą czekały rybne przekąski oraz kawa i herbata (bez limitu).
W trakcie rejsu wizyta w jazie walcowym na Brdyujściu oraz zabudowaniach śluzowych: śluza Brdyujście i Czersko Polskie. 
Śluza Brdyujście to zabytek hydrotechniki wybudowany w 1879 roku. Umożliwiała pokonanie różnicy poziomów o ponad 2 m. W 2002 roku Śluzę Brdyujście zastąpiła Śluza Czersko Polskie. 
Jaz walcowy to urządzenie hydrotechniczne służące piętrzeniu wody na rzekach i kanałach. Jaz Czersko Polskie znajduje się w rejonie ujścia Brdy do Wisły, na stopniu wodnym „Czersko Polskie” otwierającym drogę wodną Wisła-Odra. Jest najstarszym w Polsce jazem typu walcowego. Stanowi unikatowe dzieło budownictwa hydrotechnicznego w Polsce i w Europie, utrzymane w stanie sprawnym technicznie, w kształcie oryginalnym z początku XX wieku.
21:00 – przypłynięcie na Wyspę Młyńską i zakończenie wycieczki

Wycieczka 3 - Dolina Dolnej Wisły

Winnica przy Talerzyku znajduje się w miejscowości Topolno opodal grodziska Talerzyk z XI wieku. Położona jest w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych, skąd roztacza się widok na zjawiskowe meandry rzeki. Winnica jest oddalona od Bydgoszczy jedyne 33 km w kierunku Gdańska. Winnica przy Talerzyku nawiązuje do sięgającej początku XIII wieku historii kujawsko-pomorskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. W trakcie wizyty degustacja wina oraz poczęstunek z zimnymi przekąskami z lokalnych produktów.

Ramowy program:
16:00 – podstawienie komfortowego autokaru i wyjazd do Doliny Dolnej Wisły, przejazd nadwiślańską trasą okraszony opowieścią przewodnika o historii regionu, jego mieszkańców oraz ich tradycjach i kulinariach
17:30 – przyjazd do Topolna – Winnica przy Talerzyku – zwiedzanie i degustacja win i serów z lokalnej serowarni. 
Winnica przy Talerzyku znajduje się w miejscowości Topolno opodal grodziska Talerzyk z XI wieku. Położona jest w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych, skąd roztacza się widok na zjawiskowe meandry rzeki. Winnica jest oddalona od Bydgoszczy jedyne 33 km w kierunku Gdańska. Winnica przy Talerzyku nawiązuje do sięgającej początku XIII wieku historii kujawsko-pomorskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. 
W trakcie wizyty poczęstunek z zimnymi przekąskami (przekąski mięsne i wegetariańskie: mini burgery z szarpaną wieprzowiną i krewetkami, pasty warzywne, pieczywo z pradawnych odmian mąki oraz bufet) oraz kawą i herbatą bez limitu.
20:00 – wyjazd z Topolna
21:00 – przyjazd do Bydgoszczy