Projekty studentów Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz zaproszonych gości
Wystawa towarzysząca World Canals Conference 2024 - Młyny Rothera, 22 - 26 czerwca 2024 roku

Bydgoszcz charakteryzuje się unikalnym położeniem nad rzeką Brdą oraz Kanałem Bydgoskim, co stanowi tożsamość jego gospodarki i kultury. Przebiegające przez miasto wodne arterie odgrywają strategiczną rolę w jego rozwoju, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. W przeszłości woda odgrywała kluczową rolę w rozwoju miasta, będąc centralnym elementem jego gospodarki i codziennego życia mieszkańców. Dziś, w obliczu zmieniających się kierunków urbanistycznych i ekologicznych, ponowne zwrócenie Bydgoszczy ku rzece może przynieść liczne korzyści zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Rzeka Brda, przepływająca przez serce miasta, oraz Kanał Bydgoski, łączący dorzecza Wisły i Odry, nie tylko kreują malowniczy krajobraz, ale także oferują szerokie możliwości w zakresie transportu wodnego, turystyki oraz rekreacji. Te unikalne zasoby wodne stwarzają również perspektywy dla działań ekologicznych i rewitalizacyjnych, podnoszących jakość życia mieszkańców i zwiększających atrakcyjność miasta jako destynacji turystycznej. Inwestycje w tereny nadbrzeżne to również szansa na rewitalizację starych dzielnic i opuszczonych obszarów przemysłowych. Przykłady miast europejskich, takich jak Hamburg czy Rotterdam, pokazują, że zintegrowane podejście do rewitalizacji terenów nad wodą może prowadzić do powstania nowoczesnych dzielnic mieszkalnych, biurowych i kulturalnych, które przyczyniają się do dynamicznego rozwoju miejskiego. 

W czasach, gdy władze wielu europejskich i światowych ośrodków miejskich na nowo odkrywają potencjał, jaki przepływające przez miasto rzeki i kanały oferują w sferze turystycznej, potrzebne jest świeże spojrzenie na problem, które zapewnić mogą młodzi studenci kierunków projektowych. Wystawa prezentuje prace studentów z dwóch Uczelni: Politechniki Bydgoskiej Wydziału Sztuk Projektowych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Wydziału Wzornictwa. Prace pokazują nieograniczone możliwości adaptacji i rewitalizacji przestrzeni nadbrzeżnych oraz jednostek pływających. Istotny czynnik w nowym kształtowaniu stanowi aspekt tożsamości historycznej i społecznej miasta.

Co można zobaczyć na wystawie? Wystawie projektów towarzyszą również prace artystyczne: graficzne i malarskie oraz instalacja z tkanej naturalnymi materiałami struktury.
Na wystawie zaprezentowane zostały również aneksy- indywidualna prezentacja projektu adaptacji barki na funkcję forum dyskusyjnego dla mieszkańców miasta Bydgoszczy dr Agnieszki Mierzwy oraz prezentacja projektu małej jednostki pływającej i mikro przystani zaprojektowanych dla Kanału Elbląskiego dr Julii Wleklińskiej- wykładowców Architektury Wnętrz PBŚ.